Ασταθής επιθετικά ο Φίλιππος έχασε από τον Αερωπό (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα με 26-29 γνώρισε στην Βέροια ο Φίλιππος από τον Αερωπό. Ο γηπεδούχος ήταν ασταθής επιθετικά και στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης κυνηγούσε τον αντίπαλο στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσε σε απόσταση αναπνοής αλλά δεν είχε συνέχεια η προσπάθειά του. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Αερωπός που ήταν πιο αποτελεσματικός επιθετικά στο κρισιμότερο σημείο και πήρε τη νίκη.

Στο πρώτο μέρος, ο Αερωπός με την δυνατή του άμυνα, κατόρθωσε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το τέλος ημιχρόνου.

Ο Φίλιππος ξεκίνησε με διάθεση το παιχνίδι, προηγήθηκε με 5-2 στο 11’ αλλά από εκεί και μετά συνάντησε πολλές δυσκολίες απέναντι στην αντίπαλη άμυνα. Ο Αερωπός παίρνοντας κερδισμένες μπάλες από την άμυνά του, έτρεξε και πέτυχε γρήγορα τέρματα με αντεπιθέσεις, έβαλε πίσω στο σκορ τον Φίλιππο (7-9 στο 19’) και πέρασε με τέσσερα γκολ στο 25’ (8-12).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι ρόλοι αντιστράφηκαν. Ο Φίλιππος με Κορωνά κάτω από το τέρμα να δίνει λύσεις και όπλο την άμυνα, ανέκαμψε, κάλυψε στην διαφορά και στο 37’ πέρασε μπροστά με γκολ του Παπαδόπουλου 17-16.

Ο Αερωπός αντέδρασε, ισορρόπησε το ματς και με πολλές κερδισμένες μπάλες στην άμυνά του, προηγήθηκε με 21-23 στο 47’ και 22-25 στο 50’. Ο Φίλιππος μείωσε σε 24-25 στο 52' παίρνοντας βοήθειας από τις αποκρούσεις του Καλλιαρίδη αλλά και πάλι οι Εδεσσαίοι προηγήθηκαν με 24-28 στο 57' και "καθάρισαν" το ματς.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-5, 7-9, 8-12, 12-15 (ημ), 15-16, 18-18, 21-21, 22-25, 24-26, 26-29

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Πιπελίδης) Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τάσκοβιτς 6, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 6, Κουκουτσίδης 6, Δάσκαλος, Κορωνάς Θ., Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 5, Χατζημασούρας.

ΑΕΡΩΠΟΣ: (Πηλαλίδης) Αθανασίου, Τζουβάρας Π, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας Θ. 2, Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 7, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 3, Κεσίδης 3, Κυριακού 10, Αρβανιτίδης, Λιόφης.

Δίλεπτες: 5/4, Πέναλτι: 3/4, 1/2. Διαιτητές: Κατσίκης, Μιχαηλίδης