Έχασε στα πέναλτι ο Φίλιππος στη Νίκαια - Την Tρίτη του Πάσχα το τελευταίο και καθοριστικό παιχνίδι

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί ποιος από τους Φίλιππο Βέροιας - Άρη Νικαίας θα εξασφαλίσει χωρίς επιπλέον αγώνες την παραμονή στην κατηγορία. Στον δεύτερο αγώνα των πλέι άουτ, η ομάδα της Νίκαιας κέρδισε στα πέναλτι με 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά. Οι δυο ομάδες, θα συναντηθούν εκ νέου στην Βέροια, την Τρίτη 30 Απριλίου.

Αγωνιστικά το ματς ήταν αμφίρροπο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος στο 30' προηγήθηκε με 8-10 με τέρματα των Κωστακίδη, Παπαδόπουλου αλλά δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Ισορροπημένο έμεινε το παιχνίδι και στο δεύτερο μέρος. Οι δυο ομάδες δεν είχαν το εύκολο γκολ και το ματς κύλησε γκολ γκολ. Ο Φίλιππος με γκολ του Κωστακίδη προηγήθηκε με 17-18 και στο 57' ο Άρης ισοφάρισε με τον Μελετάκο. Στα υπόλοιπα τρία λεπτά καμιά ομάδα δεν σκόραρε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο.

Γκολ - γκολ κύλησε και η παράταση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 22-21 με τον Χαραλάμπους, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ο Φίλιππος απάντησε άμεσα με τον Κωστακίδη και έφτασε στην ισοφάριση που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της παράτασης.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Άρης Νικαίας κέρδισε με 26-24. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Χαρμπής, Γ. Μελετάκος, Ασβεστάς, Δ. Μελετάκος ενώ αστόχησε ο Χαραλάμπους στο δεύτερο πέναλτι (δοκάρι). Για τον Φίλιππο ευστόχησαν οι Αποστολίδης, Κωστακίδης και αστόχησαν οι Παπαδόπουλος, στο 1ο πέναλτι και Τζίμπουλας, στο 4ο πέναλτι (τα απόκρουσε ο Βλαχοθανάσης). Το πέμπτο πέναλτι του Φιλίππου δεν χρειάστηκε να εκτελεστεί.

Πεντάλεπτα: 2-0, 3-2, 4-3, 6-5, 7-6, 9-10 (ημ) 11-12, 14-12, 15-15, 15-16, 16-17, 18-18 (κ.α.) 21-20, 22-22 (παρ.) 26-24

ΑΡΗΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 3, Αθανασίου 4, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος, Δ. Μελετάκος 7, Παπαδημητρίου, Μαλανδρένιας, Ασβεστάς 3, Χαρμπής 1, Μιμίκος 1, Χουρσουντιάν 4, Χαραλάμπους 1, Βίδρας, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Παυλίδης): Τζίμπουλας 1, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 2, Καλλιαρίδης 1, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης, Κωστακίδης 10, Αποστολίδης 2, Κουκουτσίδης, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου 1, Στανκίδης, Παπαδόπουλος 6, Τζωρτζίνης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Κόκκινη: 58:58 Λαδάκης (για επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), 67:10 Μιμίκος (τρία δίλεπτα), 64:19 Τάσκοβιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 9-10, Πέναλτι: 5/7-1/1