Τριάρα στον Λαγκαδά η Βέροια

Άνετο ήταν το πέρασμα της Βέροιας από τον Λαγκαδά. Σημείωσε τρία γκολ, δεν απειλήθηκε καθόλου και επικράτησε με 0-3 του αντιπάλου της.

Το πρώτο μέρος δεν είχε πολλές φάσεις στις δυο περιοχές. Η Βέροια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλο, είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες και σε μια από αυτές έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Βέροια απείλησε πρώτη. Στο 13', ο Κανούλας επιχείρησε δύσκολο σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από σέντρα του Μουχάλη αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο Λαγκαδάς προσπάθησε να αιφνιδιάσει με σουτ του Σαγκόλι έξω από την περιοχή στο 19' αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Κοντογουλίδη.

Με σουτ από το ύψος της περιοχής προσπάθησε και ο Βεργώνης να απειλήσει στο 27' αλλά και αυτό κατέληξε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα, πάλι η Βέροια βρέθηκε σε θέση εκτέλεσης. Μετά από γέμισμα του Βεργώνη, ο Τσικόπουλος έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του αντιπάλου τερματοφύλακα.

Η προσπάθεια της Βέροιας να ανοίξει το σκορ, καρποφόρησε πριν το ημίχρονο. Στο 44' ο Μπλέτσας εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά και ο Μπακάλης με καρφωτή κεφαλιά έγραψε το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Βέροια έψαξε ένα ακόμη τέρμα για να νιώσει μεγαλύτερη ασφάλεια στην συνέχεια. Βρήκε σχετικά νωρίς τον δρόμο προς το δεύτερο γκολ και από εκεί και μετά το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο 46' ο Κανούλας έκανε μια κεφαλιά από καλή θέση, μετά από σέντρα του Κυριακίδη αλλά ο Σαμαλέκης μπλόκαρε.Στο 61' ήρθε το 0-2. Ο Χατζάρας πήρε την μπαλιά στην κόντρα, εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Σαμαλέκη που χτύπησε με έναν αμυντικό του και σε κενή εστία έγραψε το 0-2. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

Η Βέροια σημείωσε άλλο ένα γκολ. Στο 83' Ο Παπουτζίδης με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πετράκη κι έγραψε το 0-3. Στο 89' η Βέροια είχε διπλά ευκαιρία για τέταρτο γκολ. Ο Μυλωνάς πλάσαρε τον Πετράκη αλλά ο τερματοφύλακας του Λαγκαδά απόκρουσε. Στην συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Παπουτζίδη που έστειλε την μπάλα άουτ.

Στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του Σκαθαρούδη να προσπαθήσει να σκοράρει όμως το σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε από τον Πετράκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τακίδης (Ζιγκερίδης και Ιωαννίδης)

ΛΑΓΚΑΔΑΣ: Σαμαλέκης (73' Πετράκης), Τσακάλης Ο., Καρυπίδης (74' Κοτανίδης), Βακουφτσής, Ζέρβας, Κασιάνος, Πούλης (84' Τσακάλης Α.), Βλαχόπουλος, Σανκόλι (51' Ντεμίρ), Πεχλιβανίδης, Παφίλης.

ΒΕΡΟΙΑ: Κοντογουλίδης, Μουχάλης (76' Ζούρκος), Κυριακίδης, Μουρατίδης, Μπακάλης, Μπλέτσας (70' Παπουτζίδης), Βεργώνης, Σκαθαρούδης, Κανούλας (62' Μυλωνάς), Τσικόπουλος, Χαντζάρας (80' Βασίλτσης).